پاورپوینت گره‌افکني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت گره‌افکني :


پاورپوینت گره‌افکني
در ساخت نمایش و داستان, آن بخش که از آغاز عمل تا نقطه‌ی بحران, یعنی گره‌گشایی ادامه می‌یابد, پاورپوینت گره‌افکني گویند.

فهرست مندرجات

1 - پاورپوینت گره‌افکني
2 - ویژگی‌های پاورپوینت گره‌افکني در داستان
2.1 - دگرگونی خط اصلی پیرنگ
2.1.1 - داستان "داش آکل"
2.1.2 - رمان "فرزند سوخته"
2.2 - مرکز ثقل داستان
3 - عمده‌ترین قسمت زمان داستان
4 - اهمیت پاورپوینت گره‌افکني در داستان
5 - پاورپوینت گره‌افکني در رمان
6 - نکاتی درباره عامل پاورپوینت گره‌افکني
7 - پانویس
8 - منبع


پاورپوینت گره‌افکني


در ساخت نمایش و داستان, آن بخش که از آغاز عمل تا نقطه‌ی بحران, یعنی گره‌گشایی ادامه می‌یابد, پاورپوینت گره‌افکني گویند.

[1] کتاب نمایش, شهریاری, خسرو؛ تهران, انتشارات امیر کبیر, 1365, چاپ اول, ص 253.پاورپوینت گره‌افکني, به هم انداختن حوادث و اموری است که پیرنگ داستان و نمایش‌نامه و فیلم‌نامه را گسترش می‌دهد, به عبارت دیگر, وضعیت و موقعیت دشواری است که بعضی اوقات به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود و برنامه‌ها, راه و روش‌ها و نگرش‌هایی را که وجود دارد, تغییر می‌دهد.

[2] ادبیات داستانی, میرصادقی, جمال؛ تهران, انتشارات علمی, 1382, چاپ چهارم, ص 295.ویژگی‌های پاورپوینت گره‌افکني در داستاندگرگونی خط اصلی پیرنگ


در داستان و نمایش‌نامه و فیلم‌نامه, پاورپوینت گره‌افکني شامل خصوصیت‌های شخصیت‌ها و جزئیات وضعیت و موقعیت‌هایی است که خط اصلی پیرنگ را دگرگون می‌کند و شخصیت اصلی را در برابر نیروهای دیگر قرار می‌دهد و عامل کشمکش را به وجود می‌آورد.

[3] عناصر داستان, میر صادقی, جمال؛ تهران, انتشارات علمی, 1376, چاپ سوم, ص 72.داستان "داش آکل"


به‌عنوان مثال در داستان "داش آکل" صادق هدایت, دعوای داش آکل با کاکا رستم, وصیت پدر مرجان به داش آکل و عاشق شدن داش آکل بر مرجان, گره‌های داستان را به‌وجود می‌آورند که این گره در پایان داستان به‌وسیله‌ی کشته شدن داش آکل به‌وسیله‌ی کاکا رستم, باز می‌شود.

رمان "فرزند سوخته"


همچنین در رمان "فرزند سوخته" نوشته استیگ داگرمن نویسنده‌ی سوئدی, پاورپوینت گره‌افکني از جایی شروع می‌شود که بنگت (شخصیت اصلی رمان) می‌فهمد پدرش قصد دارد با زن زیبارویی به اسم گان ازدواج کند. بنگت, گان را می‌بیند و با نشانه‌هایی می‌فهمد که پدرش پیش از مرگ همسر هم با گان رابطه داشته است. از آن پس, بنگت که حالت‌های غیر عادی روحی دارد, به وضوح دست‌خوش پریشانی‌هایی می‌شود که بنیان پاورپوینت گره‌افکني رمان را رقم می‌زند. چنان پاورپوینت گره‌افکني عمیق و روانکاوانه‌ایی که خواننده برای شروع کشمکش انتظار می‌کشد.

[4] درآمدی بر داستان‌نویسی و روایت‌شناسی, بی‌نیاز, فتح‌الله, تهران, انتشارات افراز, 1387, چاپ اول, ص 25.مرکز ثقل داستان


پاورپوینت گره‌افکني در داستان نقطه‌ی محوری تلاقی امور, قلب تپنده و مرکز ثقل داستان است. گره, آن نقطه‌ی حادثه یا ماجرای مهم, حساس و سرنوشت‌سازی است که داستان در آن به اوج خود می‌رسد. گره در خود شاید هیچ حادثه‌ی مهمی نباشد و هیچ مسأله‌ی مهمی را در داستان توضیح ندهد, اما حادثه یا ماجرایی است که داستان برای توضیح آن یعنی برای توضیح علل رویداد آن یا توصیف دقیق چگونگی رویداد آن نوشته می‌شود.
به عبارت دیگر گره در داستان همواره حادثه یا امری است که توضیح آن مهم‌تر از اشاره به رویداد آن است و داستان در کلیت خود به نوعی, توضیحی برای رویداد آن است. از سویی گره همچنین نقطه چرخش داستان است. گره, حادثه یا ماجرایی است که به داستان سمت و سویی معین می‌دهد و آن‌ را از یک گزارش معمولی امور به گزارش تخیلی اموری شگفت و جالب تبدیل می‌کند. گره, گاه, آن حادثه یا ماجرایی است که سیر عادی و طبیعی امور را به هم می‌زند و باعث وقوع حوادثی می‌شود که در اثر به تصویر در می‌آیند.
گاه نیز گره, حادثه یا حرکتی است که تحولی را در زندگی شخصیت‌ها دامن می‌زند و آنها را به ماجراجویی و تجربه‌های نو یا کنار آمدن با خود و قبول وضعیت خود می‌کشاند؛ از‌این‌رو, تنها در پرتو فهم آن می‌توان کلیت داستان یا نکاتی را که داستان در اصل به دنبال طرح آن است, فهمید. در رمان‌های کارآگاهی به خاطر این‌که تمام داستان حول یک حادثه کلیدی می‌چرخد, ردپای گره را می‌توان بهتر از هر جای دیگر رؤیت کرد. در این رمان‌ها, گره همانا قتل یا [[|جرمی]] است که مرموز جلوه می‌کند و کارآگاه داستان راز آن‌ را در می‌یابد.

[5] نظریه‌ی رمان و ویژگی‌های رمان فارسی, محمودیان, محمدرفیع؛ تهران, انتشارات فرزان, 1382, چاپ اول, ص 97.عمده‌ترین قسمت زمان داستان


در اینجا باید در نظر داشت, عمده‌ترین قسمت زمان داستان به پاورپوینت گره‌افکني اختصاص دارد و گره‌گشایی تنها درصد بسیار بسیار ناچیز از زمان داستانی را شامل

لینک کمکی