پاورپوینت کشف الحق و نهج الصدق

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کشف الحق و نهج الصدق :


نهج‌الحق و کشف‌الصدق (علامه حلی)‌
کتاب نهج الحق و کشف الصدق نوشته علامه حلی, حسن بن یوسف, متوفای 726 هجری است. این کتاب موارد اختلاف اهل سنت با قرآن و سنت در اصول و فروع دین و اثبات حقانیت تشیع را با ذکر ادلّه قانع کننده ای ذکر می کند

فهرست مندرجات

1 - موضوع کتاب
2 - انگیزه تالیف
3 - ترجمه
4 - ردیه بر کتاب
5 - ترتیب کتاب
6 - چاپ
7 - پانویس
8 - منبع


موضوع کتاب


موضوع این کتاب موارد اختلاف اهل سنت با قرآن و سنت در اصول و فروع دین و اثبات احقیت تشیع با ذکر ادله متقنه بر آن است.

انگیزه تالیف


در قرن هشتم هجری, پس از وفات غازان, خان مغول, در سال 703 ه, اولجایتو به حکومت رسید. او که از مادری مسیحی به دنیا آمده بود, دین مسیحیت را اختیار کرد. اولجایتو با دختری مسلمان ازدواج کرد و همین ازدواج باعث شد توسط همسرش مسلمان شود. اولجایتو پس از مسلمان شدن نام خود را به ( سلطان محمد خدابنده ) تغییر داد.
به جهت نفوذ علمای حنفی در آن روزگار, شاه نیز مذهب حنفی را اختیار کرد. در این بین, علمای حنفی که فرصت را مغتنم شمرده بودند شروع به ترویج مذهب حنفی کردند و در این راه از هیچ کاری فرو گذار نکردند و در ضمن, به آزار و اذیت علمای فرقه‌های دیگر پرداختند.
زمانی که خواجه عبد الملک مراغی شافعی, با تلاش وزیر شافعی مذهب شاه, قاضی القضاه تمام ایران شد, درگیری بین مذاهب حنفیه و شافعیه به اوج خود رسید. تا جایی که فرقه‌ها بجای بحث منطقی, شروع به افشاگری از یکدیگر کردند و به هر نحو ممکن قصد مخدوش نمودن جلوه طرف مقابل را داشتند.
این امر تا آنجا پیش رفت که منتهی به اهانت به اصل اسلام و دلسردی مردم از اسلام گردید.
با دیدن چنین مناظر اسف انگیز, کم کم امیران مغول از مسلمان شدن خود پشیمان شده و به مرور دست از اسلام کشیده و به دین اجداد خود باز می‌گشتند و این رجعت هر روز فزونی می‌یافت و سرعت می‌گرفت.
سلطان محمد خدابنده هم که اوضاع را چنین دید, از مذهب حنفیه دست برداشت و تا سه سال هیچ مذهب دیگری انتخاب نکرد و در تحیر به سر می‌برد؛ لکن اعتقاد او به اسلام به قوت خود باقی بود.
بالاخره یکی از امیران سلطان, پیشنهاد مذهب تشیع را به شاه نمود. سلطان محمد که تمام فرقه‌ها را مانند همدیگر می‌پنداشت سخت بر او عصبانی شد و سخن او را رد کرد. امیر که با نرمی و مدارا, سعی در هدایت شاه داشت دلسرد نشد و بالاخره پس از تلاش فراوان امیر, سلطان محمد که نام و آوازه علامه حلی را شنیده بود, از او خواست کتابی برایش بنویسد و در آن ادله عقلی و نقلی شیعه را بیان کند.
علامه بزرگوار نیز, در اجابت سلطان محمد خدابنده کتاب شریف (نهج الحق و کشف الصدق) را تالیف کرد.
علامه حلی, همراه فرزند خود فخر المحققین, به طرف دربار سلطان محمد حرکت کرد و دو کتاب برای سلطان هدیه برد: کتاب شریف منهاج الکرامه و کتاب شریف نهج الحق (که به در خواست سلطان نوشته بود), تا با این حرکت خود, امتی را از حیرت رهانده و به سرچشمه زلال تشیع متصل نماید.
پس از استقرار علامه حلی در مقر حکومت, باب مناظره برای کشف حق بین او و خواجه نظام الدین مراغی قاضی القضاه باز شد. سلطان محمد نیز هر روز در محل جلسات حاضر می‌شد و یا با دقت نتیجه مناظرات را پی گیری می‌کرد.
نتیجه مناظرات علامه حلی با قاضی القضاه, تشیع سلطان محمد خدا بنده و تمام امیران مغول بود که بجز دو نفر, همه با طیب نفس مذهب تشیع را برگزیدند.
پس از تشیع سلطان, در تمام کشور اعلام شد هر کس در انتخاب مذهب آزاد است و هیچ اجباری بر مذهبی خاص وجود ندارد.
این آزادی عصاره نظریه تشیع است که علامه آن را به سلطان محمد آموخت.
بدین سان شاه مغول یکی از مروجین تشیع گشت و دو مدرسه ساخت و ریاست آنها را به علامه واگذار نمود.

ترجمه


کتاب فوق توسط برخی علمای بزرگوار به فارسی ترجمه شده از جمله:
1- توسط مولی محمد تقی شمس شوشتری, م 1157 ه
2- توسط آقا حسین بن جمال الدین خوانساری, م 1099 ه
3- توسط سید عبد الحی طباطبایی یزدی, که با نام (فضائل امیرالمؤمنین علیه السلام) در سال 1373 ه چاپ شده است. این ترجمه فقط شامل مساله پنجم نهج الحق است پیرامون امامت, که بیش از 220 صفحه از کتاب را در بر گرفته است.

ردیه بر ک

لینک کمکی