پاورپوینت کام‌برداشتن کودک

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کام‌برداشتن کودک :


کام‌برداری
از جمله مستحباتی که در روایات برای نوزاد تازه متولد شده بیان شده است کا‌م‌برداشتن نوزاد با آب فرات و تربت حضرت سیّدالشهدا (علیه‌السّلام) و در صورتی که این دو نباشد با آب باران و اگر آن هم نباشد با هر آب پاکیزه و یا خرما و عسل است.

فهرست مندرجات

1 - دیدگاه فقها
2 - روایات
3 - علت تحنیک
4 - پانویس
5 - منبع


دیدگاه فقها


مستحب است تحنیک (کام‌برداری) نوزاد با آب فرات و تربت حضرت سیّدالشهدا (علیه‌السّلام) باشد و در صورتی که این دو نباشد با آب باران و اگر آن هم نباشد با هر آب پاکیزه و یا خرما و عسل.

[1] شیخ مفید, محمد بن محمد, المقنعه, ص521.

[2] شیخ طوسی, محمد بن حسن, النهایه, ص500.

[3] شهید ثانی, زین‌الدین بن علی, مسالک الافهام, ج8, ص395.

[4] نجفی, محمدحسن, جواهر الکلام, ج31, ص252-253.

[5] فاضل لنکرانی, محمد, تفصیل الشریعه (کتاب النکاح), ص526.روایات


از امام باقر (علیه‌السّلام) نقل شده است که فرموده‌اند: کام فرزندانتان را با آب فرات و تربت امام حسین (علیه‌السّلام) بردارید و اگر به آن‌ها دسترسی نداشتید با آب باران این کار را انجام دهید. (حنَّکوُا اَوْلادَکُمْ بِما ِ الْفُراتِ وبِتُرْبَهِ قَبرِ الْحُسَیْنِ فَاِنْ لَمْ یَکُنْ فَبِما ِ السَّما ِ).

[6] شیخ حرعاملی, محمد بن حسن, وسائل الشیعه, ج21, ص407, باب 36, من ابواب احکام الاولاد, ح3.


در روایت دیگری, امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) می‌فرماید: کام فرزندان خود را با خرما بردارید, همان‌گونه که پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) کام امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) را با خرما برداشتند.

[7] شیخ حرعاملی, محمد بن حسن, وسائل الشیعه, ج21, ص407, باب 36, من ابواب احکام الاولاد, ح1.

همین مضمون از امام رضا (علیه‌السّلام) نیز نقل شده است و هم‌چنین فرموده‌اند: اگر به آب فرات دسترسی نداشتید با عسل کام فرزندانتان بردارید.

[8] کاشف الغطا , محمدحسین, الارض و تربه الحسینیه, ص34.

[9] قمی, شیخ‌عباس, سفینه البحار, ج5, ص364.


سیّدالشهدا (علیه‌السّلام) در فرهنگ شیعی از جایگاه خاصی برخوردار است. خداوند به پاس فداکاری امام حسین (علیه‌السّلام) و شهادتش در راه احیای دین آثار ویژه و احکام خاصی در تربت مقدّس آن‌ حضرت قرار داده است. تربت خونین کربلا که در برگیرنده آن پیکر پاک است, الهام بخش ایثار و فداکاری و یاد‌آور جانبازی در راه ارزش‌های الهی است. بدان‌جهت اسلام دستور داده نخستین ماده‌ای که از این جهان خاکی بر حَنَک (سقف دهان) نوزاد گذارده می‌شود, آب فرات و تربت سیّدالشهدا (علیه‌السّلام) باشد. و نیز به‌همین جهت سجده بر آن تربت پاک مستحب است

لینک کمکی