پاورپوینت قواعد التجويد علي رواية حفص عن عاصم

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت قواعد التجويد علي رواية حفص عن عاصم :


قواعد التجوید علی روایه حفص عن عاصم‌ (کتاب)
(قواعد التجوید علی روایه حفص عن عاصم) مؤلف عبد العزیز عبد الفتاح, کتاب پیرامون یکی از موضوعات علوم قرآنی , یعنی مساله قرائت قرآن به روایت حفص نوشته شده است.

فهرست مندرجات

1 - معرفی کتاب
2 - ویژگی‌ها
3 - ساختار کتاب
4 - نسخه شناسی
5 - پانویس
6 - منبع


معرفی کتاب


مؤلف که خود از اساتید و قاریان معروف دانشگاه شهر مدینه می‌باشد. در این کتاب قواعد تجوید را بر اساس روایه حفص از عاصم توضیح می‌دهد وی در مقدمه کتاب, شرح مختصری از زندگی حفص و عاصم بیان نموده و توضیح مختصری پیرامون سیر تطور علم تجوید و قرائت‌های متواتر داده است سپس مخارج حروف را همراه با تصاویری که در آنها جایگاه حروف مشخص شده تشریح می‌کند و بدنبال آن احکام بعضی از حروف و صفات آنها را بیان کرده است. و از آنجا که مساله وقف و ابتدا جایگاه ویژه ایی در علم تجوید دارد. بحث جامعی را در این زمینه ارائه داده است با توجه به اینکه قرائت مشهور در میان مسلمانان , بنا بر روایه حفص از عاصم می‌باشد, و این کتاب هم در خصوص قواعد تجوید مربوط به همین قرائت نوشته شده, و از آنجا که نویسنده خود از اساتید دانشگاه و قاریان قرآن می‌باشد, کتاب می‌تواند منبع خوبی برای تدریس در مراکز علمی, آموزشی قرار گیرد.

ویژگی‌ها


1- در پایان هر درس, تمرین وجود دارد که در آن سئوالاتی پیرامون مسائل مطرح شده وجود دارد 2- در بعضی از مباحث برای توضیح مطالب از تصاویر استفاده شده است. 3- در مقدمه شرح مختصری از زندگانی حفص و عاصم بیان شده در ادامه به مناسبت قرائت‌های هفتگانه , قاریان را معرفی و شرح مختصری از زندگی آنها را بیان کرده است 4- باب سوم: به لحاظ اهمیت حروف: را - لام- نون- میم, احکام آنها را بصورت جداگانه تشریح کرده است. 5- باب چهارم: در این باب, نخست وقف و ابتدا را از نظر لغت و اصطلاح معنا کرده, سپس تفاوت بین سکت و وقف و قطع را

لینک کمکی