بررسی سبک معماری فولدینگ پاورپوینت

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی سبک معماری فولدینگ پاورپوینت :

پاورپوینت سبک معماری فولدینگ
 
پاورپوینت سبک معماری فولدینگ
بخشی از مطالب:
معماری فولدینگ یکی از سبک های مطرح در دهه ی پا یانی قرن گذشته بود. فلسفه ی فولدینگ برای نخستین بار توسط فیلسوف و معمار فقید فرانسوی , دلوز مطرح شد. همچون دریدا از جمله فلاسفه مکتب پسا ساختارگرایی محسوب می شود. دلوز نیز مانند دریدا اساس اندیشه ی خود را بر زیر سوال بردن بینش مدرن و مکتب ساختارگرایی قرار داد.
فولدینگ (به انگلیسی: Folding) سبکی در معماری اواخر قرن بیستم است که در آن از فرم‌های نرم و منحنی استفاده می‌شود. این سبک بر فلسفه‌ای استوار است که برای اولین بار, توسط فیلسوف معاصر, ژیل دلوز مطرح شد. فلسفه فولدینگ در ادامه فلسفه فرهود کَن است که نوعی فلسفه کسری نژاد به شمار می‌رود و مبتنی برچندگانگی معنایی و عرفان مَنوچ است. جهان فولدینگ, جهانی همگن و خاکستری شده از سپیدی و سیاهی ها نیست؛ بلکه جهانی است خال خالی, تو در تو و لایه به لایه و در عینِ حال بدون تبعیض
 
فلاسفه فولدینگ, گیاهی به نام ریزوم را الگو می‌آورند که در زیر خاک رشد می‌کند. نه ریشه دارد. نه برگ و تنها شامل ساقه‌هایی است که بصورت نرم ومواج در دل یکدیگر پیچ و تاب می‌خورند. معماران فولدینگ همانند پیتر آیزنمن, فرانک گری و زها حدید این گیاه را به عنوان الگو مطرح می‌کنند.
 
کارهای سبک فولدینگ, معمولاً متشکل از لایه‌هایی است که بصورت هم ارتفاع در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و هیچ یک نسبت به دیگری دارای وجه تمایزی نیستند. این سبک را به دلیل استفاده از فرم‌های نرم و منحنی با لقب معماری نئوباروک نیز می‌شناسند.
 
سیاری معتقدند فرم بازارهای سنتی در بافت قدیمی شهرهای ایران دارای شباهت‌های زیادی به سبک فولدینگ است وبه نوعی این سبک از آن الهام گرفته است.
 
فولدینگ نام سبکی در معماریِ پُست-مدرن است که در آن مفهوم لایه ها از اهمیت به سزایی برخوردار است. در این سبک, برتریِ متغیرها معیار نبوده؛ بلکه به جای قضاوت, سعی در پذیریش عناصرموجود و ادراک تفاوت هایشان است به گونه ای که هم این باشد و هم آن؛ در این اندیشه, با جهان هایی موازی, منحصر به فرد و هم ارزش سر و کار داریم. به همین دلیل است که در معماری فولدینگ, عمودی گرایی جای خود را به افقی گرایی می دهد
 
فولدینگ, عمودگرایی, طبقه بندی و سلسله مراتب را مردود می داند و به جای آن افقی گرایی را مطرح می کند. از دیدگاه فولدینگ همه چیز هم سطح یک دیگر است. دلوز در کتاب خود به نام فولد, لایبنیتز و باروک (1982) جهان را چنین تبیین می کند: ((جهان به عنوان کالبدی از فولدها و سطوح بی نهایت که از راه فضا, زمان فشرده شده, در هم پیچ و تاب خورده و پیچیده شده است)) دلوز هستی و اجزای آن را هواره در حال شدن می بیند.


لینک کمکی