پاورپوینت کنز العرفان في تفسير القرآن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کنز العرفان في تفسير القرآن :


پاورپوینت کنز العرفان في تفسير القرآن
کنزالعرفان فی تفسیر القرآن اثر شیخ محمدصالح فرزند ملامحمد ملائکه (م 1271 ق) فرزند شیخ محمدتقی برغانی قزوینی حائری, از اعاظم مفسران شیعه و ائمه فتوی و مراجع تقلید می‌باشد.

فهرست مندرجات

1 - ساختار کتاب
2 - شیوه مفسر
3 - تفاسیر دیگر مفسر
4 - پانویس
5 - منبع


ساختار کتاب


تفسیر کنز العرفان به عربی و در بیست و هفت مجلد بزرگ است. نسخه‌های آن امروزه در دست می‌باشد.

شیوه مفسر


شیوه مفسر در این تفسیر چنین است که پس از ذکر چندین آیه از قرآن به تفسیر آنها می‌پردازد و به اختلاف قرا آت و معرفی قرا و شرح حال آنها توجه دارد.
سپس در آیات تشریع به شرح احکام آیه بر مبنای مذاهب اربعه اسلامی پرداخته سپس برابر حجیت فقه جعفری استدلال می‌نماید و همچنین در مواقع مناسب به بحث درباره ظهور حضرت حجت (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) و اخـبـار وارده و علائم ظهور و قیام آن حضرت می‌پردازد و به نقل روایات وارده از ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) در خصوص هر آیه اهتمام دارد. همچنین کلمات غریب و آیه را نیز توضیح می‌دهد. در شـرح اعـراب کـلـمـات قرآن به بحث‌های باریک زبانی و ادبی پرداخته به اشعار مناسب از قدما استشهاد می‌نماید.
و نـیـز اقـوال متقدمین را در بابت هر آیه ذکر نموده و به گفته‌های متکلمین و ارباب جدل نظر دارد. آیات ناسخ و منسوخ را معرفی می‌نماید و اسباب نزول و مکان نزول آیه را نیز روشن می‌سازد و در خصوص بعضی آیات انواع طرائف و حکم و دقایق ادبی و تاریخی به میان آورده است. این تفسیر در نوع خود کم نظیر است. آقابزرگ تهرانی در الذریعه آن را سهوا هفت مجلد یاد کرده است. این تفسیر پنجمین و آخرین تفسیر مفسر است.

تفاسیر دیگر مفسر


شیخ محمد صالح از جمله مفسران شیعه است که در فنون قرآن کریم از خود آثاری باقی گذاشته اسـت و به تالیف پنج تفسیر پرداخته است:
1) اسرار القرآن

[1] جعفری, محمدمهدی, دایره المعارف تشیع, ج2, ص139.

در دو مجلد.
2) معدن الانوار و مشکاه الاسرار در یک مجلد.
3) مفتاح الجنان فی حل رموز القرآن, آن را تفسیر الوسیط یا تفسیر البرغانی نیز می‌گویند. ‌
4) بحرالعرفان و معدن الای

لینک کمکی