پاورپوینت کنترل فشارهاي جنسي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کنترل فشارهاي جنسي :


پاورپوینت کنترل فشارهاي جنسي
غریزه جنسی یک غریزه خدادادی است که همانند چاقو دو لبه دارد لذا کنترل آن موجب ارتقا انسان به سوی کمال و افسار گسیختگی آن موجب تنزل انسان می‌شود.

فهرست مندرجات

1 - مقدمه
2 - رمز غلبه بر فشارهای جنسی
2.1 - عفت جنسی
3 - شیوه‌های عملی کنترل
3.1 - تقویت ایمان
3.2 - روزه مستحبی
3.3 - عزت نفس
3.4 - کنترل نگاه
3.5 - پرهیز از تخیلات محرک
3.6 - تقویت اراده
3.7 - اعتماد به‌نفس و توکل به خدا
3.8 - ایجاد مشغله
3.9 - ورزش
3.10 - کنترل غذایی
3.11 - دوری از محرک‌های ناهنجار
3.12 - دوست صالح
3.13 - توبه
4 - پانویس
5 - منبع


مقدمه


غریزه جنسی یکی از غرایز نیرومند, حساس و زندگی‌ساز انسان است, که در حیات روانی و جسمانی او تاثیرات بسزایی دارد.این امانت الهی در وجود انسان, همچون لبه تیز چاقو دارای وظایف دو بعدی است, که هم می‌تواند وسیله ارتقا و تعالی انسان باشد؛ و هم می‌تواند تنزل و فرومایگی او را فراهم سازد.لذا اگر پرورش صحیح و عاقلانه داشته باشد, و ارضا آن بر مبنای اعتدال و تعالیم الهی و در مجرای فطرت باشد, زندگی را قرین خوشی و آسایش می‌گرداند.از همین‌رو, دین اسلام دستور به کنترل و تعدیل امیال غریزی انسان داده است؛ امروزه نیز دانشمندان و روانشناسان سرتاسر جهان آن را اساس کار خود قرار داده و می‌گویند: مراتب شدت و ضعف این امیال منجر به اختلال در اعمال حیاتی و مانع سلامت جسمی و روانی می‌شود.

رمز غلبه بر فشارهای جنسی


غریزه جنسی با بلوغ بیدار می‌شود و تقریباً همه جوان‌ها تحت فشار این غریزه هستند و بسیاری از آنها شرایط ازدواج را ندارند. اساساً جوان با طوفان و بحران و شکوفا شدن خواسته‌ها و غرایز خویش تعریف می‌شود. و این از حکمت‌های الهی است که جوان با نیروی اراده و اختیار خویش بر امیال نفسانی و شهواتی خویش غلبه کرده و به رشد و بالندگی دست یابد.
ترک عصیان, در جوانی, شیوه پیغمبری است ورنه هر گبری به پیری می‌شود پرهیزکار
افراد با تقوی و خودساخته‌ای که اینک معلم اخلاق هستند و به مقامات معنوی رسیده‌اند, از ابتدا و به‌صورت فطری خود ساخته نبودند, در آنها نیز نیازها و تمایلات بسیاری وجود داشته و جاذبه‌ها و عوامل تحریک کننده بیرونی آنها را به‌سوی خود فرا می‌خوانده است. از اینکه تقوای حضرت یوسف را نداریم, نگران نباشیم, با (همت بلند) و(اراده قاطع) ما هم می‌توانیم بذر تقوی و عفاف را در وجود خویش بپاشیم. پس راه غیرممکنی نیست, دیگران توانسته‌اند, ما هم یقیناً می‌توانیم در ابتدا شاید, مجاهده و مبارزه با نفس و به‌دست آوردن ملکه عفت و تقوی قدری دشوار به‌نظر آید؛ اما وقتی در این راه گام برداریم و از خداوند طلب یاری نماییم قطعاً خداوند ما را با امدادهای غیبی خود, در این راه یاری و هدایت خواهد کرد. و این وعده الهی است که می‌فرماید: (و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین؛ آنان که در راه ما جدیت و تلاش وکوشش به خرج می‌دهند, راه‌های خود را به آنها ارائه می‌دهیم, و خداوند با نیکوکاران است.)

[1] عنکبوت/سوره29, آیه69.عفت جنسی


در این میان اسلام همه و به‌خصوص جوانانی که شرایط ازدواج کردن را ندارند, به یک سجیه مهم و صفت عالی اخلاقی یعنی عفاف و پاکدامنی دعوت می‌کند. (و لیستعفف الذین لا یجدون نکاحاً؛ کسانی که قدرت و وضعیت مساعد برای ازدواج ندارند, باید عفت و خویشتنداری پیشه کنند.)

[2] نور/سوره24, آیه33.

ملکه عفت آدمی را در اعمال تمایلات جنسی کنترل و تعدیل می‌کند و انسان را از پلیدی و طغیان شهوت مصون می‌دارد. در لغت می‌خوانیم: (عفت, حصول حالتی برای نفس است که در سایه آن شهوت بر آدمی غالب نمی‌شود.) دیگر فواید و آثار عفت عبارتند از: حفظ والایی و وقار آدمی, پیشگیری از وسوسه‌ها و تحریک‌ها, پیشگیری از آشفتگی فکر و داشتن کانونی گرم و سعادتمند در خانواده‌ها.

[3] قائمی, علی, مرزها و روابط پسران و دختران, ص144, تهران, سازمان ملی جوانان, 1381.

[4] فلسفی, محمدتقی, کودک از نظر وراثت و تربیت, ج2, ص360, تهران, هیئت نشر معارف اسلامی, 1342.شیوه‌های عملی کنترل


برای این‌که بتوانیم بر فشارهای جنسی غلبه کنیم باید چند شیوه را به‌کار گیریم که به آن اشاره می‌ کنیم:

تقویت ایمان


تقویت ایمان و پرورش معنویت و تقوی؛ بی شک یکی از دست آوردهای بزرگ ایمان واقعی و عبادات, مهار کردن غرایز سرکش و تسلط بر هوی و تمایلات غیرمشروع است.

[5] قاسمی, حمیدمحمد, اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام, ص191, تهران, سازمان تبلیغات اسلامی, 1373.

(انّ الصلوه تنهی عن الفحشا و المنکر)

[6] عنکبوت/سوره29, آیه45.

با شرکت در مجالس مذهبی و توسل به ائمه اطهار و خواندن دعا و تلاوت قرآن و به وسیله نماز با حضور قلب, با خدا ارتب

لینک کمکی