پاورپوینت کشور مصر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کشور مصر :


مصر
مصر یکی از کشورهای اسلامی می‌باشد. این کشور در شمال آفریقا و در منطقه خاورمیانه واقع شده است.

فهرست مندرجات

1 - نگاه اجمالی
2 - موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی
3 - ساختار جمعیتی و مذهبی
4 - فرهنگ مصری‌ها
5 - تاریخ مصر
6 - نظام سیاسی و تقسیمات کشوری
7 - احزاب سیاسی
8 - سیاست خارجی مصر
9 - روابط با جمهوری اسلامی ایران
10 - پانویس
11 - منبع


نگاه اجمالی


جمهوری عربی مصر در حوزه جغرافیایی شمال آفریقا و در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است. وسعت پاورپوینت کشور مصر بیش از یک میلیون کیلومتر مربع (2) می‌باشد و از غرب به لیبی, از جنوب به سودان و از قسمت شرق به نوار غزه محدود می‌شود و ساحل شمالی مصر به دریای مدیترانه و ساحل شرقی آن به دریای سرخ می‌رسد. اکثر جمعیت میلیونی مصر در سواحل رود نیل زندگی می‌کنند (در محدوده هزار متر مربع) و منطقه بزرگ بیابانی مصر عموما غیرمسکونی است. نیمی از شهروندان مصری در مناطق غربی زندگی می‌کنند و اکثریت آنها در شهرهای پر جمعیت و متراکم قاهره, اسکندریه و دیگر شهرهای بزرگ در دلتای نیل سکنی گزیده‌اند.
شهرت جهانی مصر به قدمت باستانی این کشور و وجود اهرام ثلاثه و فراعنه باز می‌گردد. واژه مصر ریشه‌ای سامی دارد و به معنای (دو تنگه) است (که نشان از جدایی دو سرزمین علیا و سفلی مصر می‌باشد). واژه مصر معانی تمدن, کلان شهر و مناطق مرزی را نیز شامل می‌شود. نام انگلیسی مصر (tpygE) از ریشه لغت یونانی sutpygeA گرفته شده است که واژه ژیتیوس از کیپتیوس از لغت tpoC به معنی قبلی اخذ شده است.

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی


مصر با وسعت بیش از یک میلیون متر مربع سی و هشتیمن کشور بزرگ دنیا است. با توجه به شرایط اقلیمی مصر, مراکز جمعیتی این کشور در کنار دره نیل و دلتای نیل واقع شده است و درصد از جمعیت مصر تنها در/ درصد از این سرزمین ساکن هستند. اهمیت نقش مصر در طول تاریخ به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی و استراتژیکی این منطقه بوده است. کانال سوئز که دریای مدیترانه را به دریای سرخ و اقیانوس هند وصل می‌کند در واقع کانال ارتباطی بین شرق و غرب دنیا تلقی می‌گردد و آسیا, آفریقا و اروپا را به هم وصل می‌کند.
به غیر از حاشیه دره رود نیل, سرزمین مصر بیابان و ماسه زار می‌باشد و طوفان‌های شنی مشخصه صحرای مصر می‌باشند. قسمت‌های بیابانی مصر شامل بیابان صحرا (arahaS) و بیابان لیبی می‌باشد. از بیابان‌های مصر در مصر باستان به عنوان سرزمین قرمز یاد می‌شد که پادشاهی مصر را از جانب تهدیدات جبهه غربی محافظت می‌نمود. شهرهای اصلی و مهم مصر شامل اسکندریه, آسوان, آسوت, قاهره, المحله, الکبری, حقد, لور, پورت سعید, شرم الشیخ, سوئز و المینا می‌باشد.
مصر عموما منطقه کم بارانی است و در مناطق جنوب قاهره متوسط بارندگی سالانه حدود تا میلی متر می‌باشد. بالاترین میزان بارندگی سالانه متعلق به قسمت‌های کوچکی از نوار ساحل شمالی است که به میلی متر در سال می‌رسد. به جز مناطق ساحلی دریای سرخ, ساحل مدیترانه و ساحل رود نیل از آب و هوای نسبتا معتدلی برخوردار است و بادهای منطقه شمالی از مدیترانه به اعتدال هوا کمک می‌کند. افزایش سطح آب دریا باعث مشکلاتی در ساحل مدیترانه گردیده است و می‌تواند در آینده تبعات و مشکلات اجتماعی و اقتصادی برای مصر به دنبال داشته باشد.

ساختار جمعیتی و مذهبی


مصر یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای خاورمیانه و دومین کشور پرجمعیت قاره آفریقاست. جمعیت مصر در حدود میلیون نفر تخمین زده می‌شود. بیشتر جمعیت مصر در کرانه‌های رود نیل و تقریبا در قاهره و اسکندریه ساکن هستند.
بین تا درصد از جمعیت مصر را مسلمانان تشکیل می‌دهند و بقیه مردم مصر غالبا مسیحی و ارتدوکس قبطی می‌باشند. مصر از لحاظ دموگرافیکی به منطقه بزرگ شهری و روستایی تقسیم می‌گردد.
مصری‌ها بزرگترین گروه قومی در مصر می‌باشند (درصد, در حدود/ میلیون نفر) و اقلیت‌های قومی شامل اعراب بدونین (که در بیابان‌های شرقی مصر و صحرای سینا زندگی می‌کنند) و بربرها می‌باشند.
مصر میزبان تعدادی آواره نیز می‌باشد که جمعیت آوارگان بین هزار تا میلیون نفر تخمین زده می‌شود. در بین آنها حدود هزار آواره فلسطینی و هزار آواره عراقی حضور دارند. مذهب نقش محوری و مهمی در زندگی مصری‌ها دارد. قاهره معروف به داشتن مساجد, مناره‌ها و کلیساست, تا درصد مردم مصر مسلمان هستند و اکثر آنها سنی مذهب و تعدادی از مسلمانان مصر تحت تعالیم صوفی‌ها قرار دارند و در مصر اقلیتی شیعه نیز زندگی می‌کنند.
مسیحی‌ها تا درصد جمعیت مصر را شامل می‌شوند که بیش از درصد آنها پیروان کلیسای ارتدوکس قبطی اسکندریه می‌باشند. اقلیت‌های دیگر مسیحی شامل کلیسای کاتولیک قبطی, کلیسای انجیلی قبطی, کلیسای ارتدوکس یونانی, کلیسای کاتولیک رومی, کلیسای کاتولیک ارمنی و... می‌باشند.
بر طبق قانون اساسی مصر هیچ کدام از قوانین کشور نباید مغایر قوانین شریعت اسلام باشد. فرقه حنفی, خط غالب فکری اسلام سنی در مصر می‌باشد و وزارت اوقاف بر تمامی مساجد و روحانیون نظارت دارد. امامان جماعت و جمعه در دانشگاه الازهر آموزش می‌بیند و این دانشگاه به عنوان مرکز فکری مسلمانان در مصر محسوب می‌شود و مفتی‌های الازهر دارای حق صدور فتاوای مذهبی در مورد موضوعات مختلف می‌باشند.
دانشگاه الازهر مصر یکی از قدیمی‌ترین مراکز علمی جهان اسلام محسوب می‌شود و تاثیرات فکری و علمی فراوانی در دنیای اسلام بر جای گذارده است. از دیگر مؤسسات مذهبی مطرح مصر می‌توان کلیسای ارتدوکس قبطی اسکندریه را نام برد که میلیون مسیحی را در جهان, تحت تعالیم خود دارد.
آزادی‌های مذهبی در مصر تحت تاثیر فعالیت‌های اسلام گرا و سیاست‌های دولت مصر در نوسان بوده است. مسیحیان قبطی پس از کودتای جمال عبدالناصر, بیش از گذشته به حاشیه رفتند.
مسیحی‌های قبطی دارای محدودیت‌هایی برای استخدام در مراکز عمومی و امنیتی هستند و تحت تبعیض‌های اجتماعی قرار می‌گیرند و با وجود جمعیت تا درصدی نتوانسته‌اند, حقوق مدنی و سیاسی بالایی به دست آورند.
وزیر از وزیر در کابینه مصر قبطی هستند و از فرمانداری, تنها یک فرمانداری در اختیار قبطی هاست. مصر یکی از قدیمی‌ترین جوامع یهودی را دارا می‌باشد. غالب یهودیان مصر در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم از عثمانی و اروپا به مصر وارد شدند, اما پس از بحران سال کانال سوئز و جنگ مصر و اسرائیل, تعداد زیادی از یهودیان توسط جمال عبدالناصر از مصر اخراج شدند.
بهایی‌ها اقلیت دیگر ساکن در مصر هستند که جمعیت آنها به چند هزار نفر می‌رسد که مؤسسات و فعالیت جوامع شان از سوی دولت تحریم شده است. بهایی‌ها تاکنون حق اخذ کارت هویت ملی را نیز نداشتند.

فرهنگ مصری‌ها


فرهنگ مردمان مصر قدمتی هزار ساله دارد. مصر باستان جزو اولین تمدن‌های بشری بوده است و غنای فرهنگی مصر همواره الهام بخش جوامع پیرامونی این کشور در دنیای اسلام, شمال آفریقا و خاورمیانه بوده است. پس از عصر فراعنه, مصر تحت تاثیر فرهنگ هلنیسم مسیحیت و اسلام قرار گرفته است و قاهره به عنوان بزرگترین شهر قاره آفریقا به یکی از مراکز آموزشی و فرهنگی تبدیل شده است. مصر بیشترین تعداد برندگان جایزه نوبل در قاره آفریقا و جهان عرب را دارا می‌باشد. طی یک دهه اخیر پطروس غالی, دبیر کل اسبق سازمان ملل و محمد البرادعی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی برندگان جایزه صلح نوبل بودند. پاورپوینت کشور مصر در عرصه‌های هنری (آرشیتکت, موسیقی و برگزاری جشنواره‌ها و کارناوال‌های مذهبی) نیز در جهان عرب و شمال آفریقا شهره می‌باشد. قاهره به پایتخت فرهنگی جهان عرب نیز مشهور است.

تاریخ مصر


مصر زادگاه و مهد نخستین تمدن‌های بشری بوده است و آثار سکونت بشر در کنار رود نیل یافت شده است. پس از تغییرات آب و هوایی در حدود سال قبل از میلاد و تشکیل بیابان‌های مرکزی و غربی (صحرا), جمعیت مصر به حاشیه رود نیل عزیمت نمودند. مهاجرت به سوی رود نیل باعث گسترش و رونق کشاورزی, اقتصاد و مظاهر تمدن گردید. اولین فرمانروایان مصر به سال قبل از میلاد بر می‌گردد که اهرام ثلاثه و مجسمه ابوالهول میراث تاریخی و باستانی آن دوران است. با شکست آخرین فرعون (نکتانبو دوم) در سال قبل از میلاد, توسط امپراتور ایران, دوره فراعنه در مصر پایان پذیرفت. پس از این شکست, مصر توسط یونانی‌ها و رومی‌ها بار دیگر سقوط کرد و به مدت سال تحت حاکمیت امپراتوری‌های خارجی قرار گرفت, قبل از اینکه مصر به جزیی از قلمرو بیزانس درآید. مسیحیت توسط سنت مارک در قرن اول میلادی به مصر آورده شد. در سال میلادی, کلیسای قبطی مصر تاسیس گردید.
امپراتوری بیزانس (روم شرقی) توانست با شکست لشکر ایران مجددا کنترل مصر را در قرن هفتم میلادی در اختیار گیرد. اما در سال میلادی (قرن اول هجری), مصر به تصرف اعراب مسلمان درآمد و قوانین اسلامی توسط خلیفه مسلمانان بر تمامی خاک مصر به مدت قرن اعمال گردید. (این دوره شامل خلافت فاطمیون مصر نیز می‌شود).
با پایان حکومت ایوبیان, مملوکیان (جانشین ایوبی‌ها) در قرن هفتم هجری (میلادی) کنترل مصر را در دست گرفته و فرمانروایی آنها بر مصر تا سال میلادی که ترک‌های عثمانی بر مصر مسلط شدند ادامه یافت.
حمله فرانسه به مصر تحت رهبری ناپلئون در, تاثیرات عظیم اجتماعی و فرهنگی بر جای گذاشت و مصری‌ها مبارزات خود علیه فراسوی‌ها را آغاز نمودند. در این دوره مصر شاهد جنگ‌های داخلی بین ترک‌های عثمانی, مملوکیان و آلبانیابی‌ها با نیروهای فرانسوی بود که در نهایت محمدعلی پاشا کنترل مصر را در اختیار گرفت. او در سال میلادی, فرمانروای مصر شد و تحت رهبری او اصلاحات در عرصه‌های کشاورزی و صنعتی آغاز گردید.
پس از تکمیل حفر کانال سوئز در توسط خدیو اسماعیل, مصر به محور مهم حمل و نقل دریایی جهان تبدیل گردید. به دلیل بدهی مالی سنگین مصر به قدرت‌های اروپایی, در سال, بریتانیا کنترل دولت مصر را به بهانه حمایت از منابع مالی بریتانیا به خصوص در کانال سوئز به دست گرفت و نیروهای نظامی خود را به اسکندریه و منطقه حاشیه کانال اعزام کرد. پس از شکست ارتش مصر نیروهای انگلیسی به قاهره رسیدند و دولت ملی را برکنار نمودند؛ اما عملا تا سال, مصر یکی از استان‌های امپراتوری عثمانی محسوب می‌گردید.
تحرکات اعتراضی مردم مصر علیه انگلیسی‌ها در طی سال‌های پس از جنگ اول جهانی ادامه داشت و در نهایت در فوریه, استقلال پاورپوینت کشور مصر از سوی انگلستان اعلام گردید و قانون اساسی مصر در سال, بر مبنای سیستم پارلمانی تصویب گردید. در سال با انعقاد پیمان مصر انگلستان بار دیگر زمینه ادامه مداخلات سیاسی و استمرار حضور نیروهای نظامی انگلیس فراهم گردید. تسلط انگلستان بر

لینک کمکی