پاورپوینت کشور عمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کشور عمان :


عمان
عمان یکی از کشورهای اسلامی است. این کشور در قرن نهم میلادی به اوج رونق خود رسید و با گذشت زمان این عظمت را از دست داد.

فهرست مندرجات

1 - مشخصات و شرایط عمومی عمان
1.1 - پیش زمینه تاریخی
1.2 - موقعیت جغرافیایی
1.3 - جمعیت
2 - ساختار اجتماعی فرهنگی
3 - ساختار حکومت
4 - ساختار و شاریط اقتصادی
5 - روابط عمان و ایران
6 - پانویس
7 - منبع


مشخصات و شرایط عمومی عمانپیش زمینه تاریخی


عمان کشوری است که تاریخ آن با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است. این کشور در قرن نهم میلادی به اوج رونق خود رسید و با گذشت زمان این عظمت را از دست داد. اختلافات مذهبی و برخوردهای ناشی از آن, که بین سنی‌ها و اباضی‌ها آغاز شده بود, به مرور زمان به درگیری‌هایی بین امامت و سلطنت منجر شد. با آغاز قرن شانزدهم میلادی پرتغالی‌ها به عمان حمله کرده و این کشور را به تصرف خود درآوردند. در حدود سال میلادی جنگ میان طرفداران امام و مخالفان او بالا گرفت و با درخواست امام مسقط, نیروهای ایرانی به دستور (نادرشاه) وارد عمان شده, بعد از شکست رقیبان در آنجا ماندند. قوای ایرانی دو بار دیگر وارد عمان شده و در سال بخش‌های مهمی از آن را به تصرف خود درآوردند, اما با قتل نادرشاه و به هم ریختن اوضاع داخلی ایران, این سرزمین از دست نیروهای ایرانی خارج شد. پس از این سال‌ها (احمد بن سعید) با شکست رقبا به سلطنت عمان رسید و سلسله (آل سعید) را بنیان گذاری کرد. با مرگ وی و بالا گرفتن اختلاف بر سر جانشینی‌اش, بار دیگر دوران سقوط این سرزمین آغاز شد. با از دست دادن قدرت مرکزی, سلطه انگلیسی‌ها بر این کشور روز به روز افزایش یافت, به گونه‌ای که با امضای قراردادهایی میان دو کشور, عمان به صورت کشور تحت الحمایه انگلستان در آمد. این کشور در بیست دسامبر به استقلال کامل خود از انگلستان دست یافت.
در این سال‌ها (سلطان سعید بین تیمور) بر عمان حکمرانی می‌کرد. او در سال جانشین پدر خود شد و تا سال, کشور را مبتنی بر روش‌های بسیار محافظه کارانه اداره کرد, به طوری که در زمان سلطنت او هیچ گونه وسایل ارتباط جمعی در عمان وجود نداشت. در سال فرزند وی سلطان قابوس با کودتایی بدون خونریزی پدر را سرنگون کرد و خود به قدرت رسید. سلطان قابوس برخلاف پدر سعی دارد تا عمان را از انزوا خارج ساخته, زمینه‌های توسعه آن را فراهم سازد.

موقعیت جغرافیایی


طول و عرض جغرافیایی پاورپوینت کشور عمان درجه شمالی و درجه شرقی است. همسایگان آن شامل عربستان سعودی, امارات متحده عربی و یمن است. مساحت عمان, کیلومتر مربع, طول مرزهای خاکی آن, کیلومتر و طول مرزهای آبی آن, کیلومتر می‌باشد. طول مرزهای این کشور به تفکیک همسایگان شامل عربستان سعودی: کیلومتر, امارات متحده عربی: کیلومتر و یمن: کیلومتر است.

جمعیت


جمعیت پاورپوینت کشور عمان در حدود,, هزار نفر می‌باشد. از عمان در حدود درصد جمعیت در مسقط پایتخت این کشور و باطنه زندگی می‌کنند؛ در حدود هزار نفر در منطقه ظفار زندگی می‌کنند و حدود, نفر در شبه جزیره مسندام زندگی می‌کنند. در حدود, نفر مهاجر در عمان زندگی می‌کنند که غلب آنها کارگران خارجی از پاکستان, بنگلادش, مصر, اردن, هند و فیلیپین هستند.
در کل جمعیت این کشور در حدود درصد از فرقه اباضیه هستند. سنی‌ها حدود درصد جمعیت و شیعیان جعفری درصد جمعیت عمان را تشکیل می‌دهند. درصد باقی مانده جمعیت این کشور را هندوها, مسیحی‌ها و سایر اقلیت‌ها تشکیل می‌دهند که اغلب آنها مهاجر هستند.

ساختار اجتماعی فرهنگی


پیروان فرقه اباضیه اکثریت جمعیت عمان را تشکیل می‌دهند. این گروه از مسلمانان پیرو (عبدالله بن عباد) بوده و در سراسر عمان سکونت گزیده‌اند. اهل سنت عمان در استان جنوبی (ظفار) و (سور) و نواحی اطراف آن حضور دارند. شیعیان به عنوان سومین گروه مذهبی عمان خود به سه گروه (عجم‌ها) و (لوایتا) و (بحارنه) تقسیم شده‌اند و بیشتر در امتداد ساحل باطنه و منطقه مسقط مطرح زندگی می‌کنند. مسیحیان نیز در شهرهای مسقط و سلاله سکنی دارند.
با توجه به این که دین رسمی عمان اسلام است, سایر ادیان نقشی در ساختار سیاسی کشور ندارند. در این میان اکثریت مردم عمان پیرو مذهب اباضی بوده و درت در دست آن هاست. با توجه به این که از صدر اسلام تاکنون حکومت در عمان در دست رهبران مذهبی بوده, امروزه نیز نفوذ مذهب در این کشور زیاد است و کشور طبق اصول شرعی فرقه اباضی اداره می‌شود. سلطان قابوس با وجود تلاش برای اداره مملکت به شکلی غیر مذهبی هنوز نتوانسته است در این زمینه به موفقیت دست یابد و شرایط حاکم بر جامعه کاملا مذهبی و مبتنی بر اصول شرعی اباضیه است.

ساختار حکومت


ماهیت حکومت عمان سلطنت مطلق

لینک کمکی