پاورپوینت کشور عربستان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کشور عربستان :


عربستان
پادشاهی عربستان سعودی (به عربی: المملکه العربیه السعودیه) یکی از کشورهای غرب قاره آسیا ست. این کشور در شبه جزیره عربستان واقع شده و از شمال با عراق و اردن و کویت و از سوی خاور با امارات متحده عربی و قطر و خلیج فارس و در جنوب شرقی با عمان و از سوی جنوب با یمن هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان همچون کعبه و مسجد پیامبر اسلام در این کشور واقع شده‌است.

فهرست مندرجات

1 - تاریخچه
2 - جغرافیا
3 - منابع طبیعی
4 - تقسیمات کشوری
4.1 - مذهب
5 - دانستنی‌ها
5.1 - سیاست
5.2 - حکومت
5.3 - اقتصاد
5.4 - وضع زنان
6 - قوانین حقوقی
7 - فرهنگ نقاب
8 - اقلیت‌های دینی
9 - منابع
10 - پیوند به بیرون


تاریخچه


عربستان احتمالاً محل اولیه زندگی سامی‌ها بوده‌است , که از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح به میانرودان و فلسطین مهاجرت نمودند و بعداً به آشور ی‌ها , بابل ی‌ها , کنعان ی‌ها و آموری‌ها معروف شدند.
دوران باستان – در هزار سال اول قبل از میلاد – حکومت منائیان در منطقه عسیر و در جنوب حجاز در طول ساحل دریای سرخ برقرار شده بود. در قرن اول قبل از میلاد , منائیان از مرکز تجارت خود در ددان (الاولی) دست کشیدند. منائیان یک مرکز تجاری در قسمت شمال مدائن تأسیس نمودند. در قسمت شرقی کشور دیلمون قرار داشت که ظاهراً یک مرکز سیاسی – فرهنگی واقع در کرانه خلیج فارس بود. برخی این محل را همان جزیره بحرین دانسته‌اند اگرچه بخش‌هایی از قطعه اصلی نیز جز آن بوده‌است و با قسمت‌های داخلی سرزمین که اکنون عربستان سعودی نامیده می‌شود روابط تجاری داشته‌است.
اسکندر مقدونی قبل از مرگ نابهنگام خود در سال 323 قصد داشت عربستان را تصرف نماید. و بعد از مدتی حاکمان بطالسه مصر تا حدودی بر ینبع سلطه یافتند. ولی نبطیان مانع از سلطه آنها شدند. سپس کشور در معرض مبارزات سلطه طلبانه حبشی‌ها و پارس ها قرار گرفت. در قرن پنجم بعد از میلاد, مکه از نظر اهمیت جایگزین شهر پترا ی در دوره نبطیان شده بود.
اعراب قبل از اسلام یک زندگی بدوی داشتند و قبائل عرب که برای امرار معاش به چوپانی وابسته بودند در جستجوی آب و چراگاه از جائی به جائی کوچ می‌کردند. کمبود آب و چراگاه موجب بروز رقابت و در نهایت جنگ و درگیری بین قبائل می‌گردید. برحسب فرمایش قرآن این سرزمین از زمان بنا شدن خانه خدا بوسیله ابراهیم مورد توجه خداپرستان بوده‌است. در دوران بت پرستی نیز بتهای بزرگ در آن نگهداری می‌شده.
با ظهور محمد, عربستان مرکز پایه گذاری تمدنی وسیع اسلامی شد.در زمان زندگی محمد اولین نظام سیاسی و اجتماعی پیشرفته برقرار شد. دین اسلام طی حیات او تقریبا درتمام عربستان رواج یافت. پس از مرگ محمد, دوره خلفای راشدین ( ابوبکر , عمر, عثمان و علی) آغاز شد. و در زمان خلفای راشدین حکومتی همراه با قوانین و مقررات بوجود آمده بود, که رونق آن در سراسر جهان شهرت یافت , نفوذ این حکومت بواسطه برخورداری از عدالت, صلح و مساوات به شرق و غرب نیز رسید.
حکومت عربستان سعودی در سال 1750 به وسیله محمد بن سعود پایه‌ریزی شد. پس از وی عبدالعزیز بن سعود با پشتیبانی شیخ محمد بن عبدالوهاب شهر ریاض را به تصرف درآورد. در عهد عبدالعزیز, عسیر, تهامه, حجاز, عمان, احسا , قطیف, زیاره, بحرین, وادی الدّواسر خرج, محمل وشم, سُدَیر قصیم, شمّر, مجمعه, منیح, بیشه, رنیّه, و ترابه تحت تصرّف وهابیان درآمد. سعود بن عبدالعزیز, فتوحات وهابیان را در شبه جزیره تا خلیج فارس ادامه داد. در زمان ابراهیم بن سعود عربستان از مصر شکست خورد و طوسون پاشا فرمانده سپاه, مکّه را فتح کرد اما نتوانست در مدینه پیشروی کند و به قاهره بازگشت. پس از طوسون پاشا, برادرش, ابراهیم پاشا نجد را تصرّف کرد, خود را به درعیّه رسانده, پایتخت آل سعود را به محاصره درآورد و مقاومت وهابیان را بار دیگر در هم شکست. دوران حکومت عبدالله بن سعود, اوج نفوذ فرهنگ اروپا در عربستان بود تا این که عبدالله بن سعود شکست خورده, به دستور ابراهیم پاشا, محکوم به اعدام شد.
اولین تلاش در زمینه برپایی مجدّد حکومت آل سعود توسط مشاری بن سعود بود. پس از وی ترکی بن عبدالله ریاض را تصرف کرد. فیصل بن ترکی تشکیل حکومت دوم آل سعود را اعلام نمود. خالد بن سعود به حکومت نجد منصوب شد امّا اعراب بر وی شوریده, او را از ریاض بیرون کردند. در دوران حکومت عبدالله بن ثنیان مصر ارتش خود را از عربستان فراخواند. عبدالله بن فیصل با همدستی قبیله عجمان و سعود, به منطقه احسا حمله کرد.سعود بن فیصل قطیف را دوباره به فتوحات سعودی افزود. عبدالرحمن بن فیصل به درگگیری با حکومت آل رشید پرداخت و سرانجام از آن‌ها شکست خورد و دولت دوم سعودی نیز از بین رفت.
دولت سوم سعودی را عبدالعزیز بن عبدالرحمن بنیان نهاد. پس از مرگ عبدالعزیز, سه پسر دیگرش با نام‌های ملک فیصل و ملک خالد و ملک عبدالله در چند دوره به حکومت رسیدند. با مرگ خالد, برادرش فهد, به طور رسمی پادشاه عربستان شد و لقب خادم الحرمین الشریفین را برای خود برگزید. وی برای ترویج آیین وهابیت کوشش بسیار نمود و روابط و مناسبات سیاسی با غرب برقرار کرد. با مرگ فهد, برادرش عبدالله بن عبدالعزیز به پادشاهی عربستان برگزیده شد.

جغرافیا


پاورپوینت کشور عربستان در خاورمیانه و هم مرز با خلیج فارس و دریای سرخ واقع است. در جنوب این کشور, یمن قرار دارد. این کشور هم چنین با عراق, اردن, کویت, عمان, قطر, امارات متحده عربی مرز مشترک دارد. آب و هوای این منطقه, گرم و خشک است. تفاوت دمای شب و روز زیاد است. اکثر زمین آن را بیابان‌های ماسه‌ای تشکیل می‌دهد. ربع الخالی که یک چهارم مساحت عربستان را تشکیل می‌دهد خالی از سکنه‌است. بلندترین نقطه عربستان کوه سودا با سه هزار و پانصد و پنجاه متر ارتفاع است.

منابع طبیعی


این کشور از نظر منابع طبیعی چون طلا و مس, نفت, گاز, و آهن غنی ست. هر چند از نظر جنگل و مناطق جنگی, کشتزار دائمی و زراعت با فقر روبه روست. مخاطرات طبیعی چون طوفان‌های شن بسیار اتفاق می‌افتد. اغلب گیاهان در واحه‌ها می‌رویند. شتر در زندگی سنتی عربستان نقش مهمی ایفا می‌کند. حیوانات اهلی از جمله شتر, گوسفند و بز بیش از حیوانات دیگر دیده می‌شوند. روباه, خرگوش, موش صحرایی, جوجه‌تیغی, عقاب, کرکس, و جغد در عربستان دیده می‌شوند اما نسل شترمرغ و شیرآفریقایی در آن جا منقرض شده‌است. فلامینگو, پلیکان, حواصیل, و پرندگان آبزی در نواحی ساحلی عربستان وجود دارند. مارهای کشنده بیابانی از جمله مارکبرا و افعی شاخدار در بعضی مناطق فراوانند.

تقسیمات کشوری


پاورپوینت کشور عربستان سعودی متشکل از 13 استان می‌باشد:
• باحه
• مرزهای شمالی
• جوف
• مدینه
• قصیم
• ریاض
• استان شرقی
• عسیر
• حائل
• جیزان
• مکه
• نجران
• تبوک


مذهب


اسلام تنها دین رسمی آن کشور است,مذهب رسمی پاورپوینت کشور عربستان حنبلی می‌باشد که یکی از مذاهب معتبر اسلامی و مذاهب اهل سنت می‌باشد. مذاهب دیگر اهل تسنن و مذهب شیعه نیز در عربستان رواج دارند. ارزش‌های دینی در عربستان سعودی, فرهنگ, و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دانستنی‌ها


• فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.

[1] [2]


• ورود غیر مسلمان بنا به حرمت اماکن اسلامی, به مناطق حجاز(شهرهای مکه ومدینه) ممنوع است.معمار بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیر مسلمان است. مجبور شدازطریق دوربین وبرروی یکی از تپه‌های اطراف شهر پروژه ساخت هتل را نظارت وپیگیری کند.

[2] [http://www.opinionjournal.com/taste/id=110003943 Taste Commentary - WSJ.com]


• سالن سینما در عربستان وجود ندارد.

[3] [3]


• عکسبرداری در بیشتر اماکن عمومی ممنوع است.

[4] [4]


• جادوگران گردن زده می‌شوند.

[5] Letter to HRH King Abdullah bin Abd al-’Aziz Al Saud on"Witchcraft " Case (Human Rights Watch, 13-2-2008)


• بعضی از علمای مذهبی عربستان خواهان قانونی شدن برده داری هستند.

[6] [http://www.middle-east-info.org/league/saudi/saudi.htm#slaverylegalization Middle-East-Info.org - Saudi Arabia]


• در اماکن عمومی وغذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.

[7] washingtonpost.com


• براثر فشار بیش ازحد برروی زنان, آمار خودکشی زنان بالاست.

[8] [http://www.arabnews.com/page=7§ion=0&article=105015&d=27&m=12&y=2007 What Drives a Woman to Think of Suicide]


• در عربستان مجازات اسلامی اجرا می‌شود که شامل حدودو قوانین تعزیراتی است بعنوان مثال, چهار انگشت فرد سارق بریده می‌شود.همچنین در بعضی موارد وبرای قصاص اعضای دیگر بدن نیز بریده می‌شود.

[9] [http://www.middle-east-info.org/league/saudi/saudi.htm#ethnicmutilation Middle-East-Info.org - Saudi Arabia]

در این کشور افراد مجرم در ملأ عام گردن زده می‌شوند.
• تاکنون میلیونها کتاب مذهبی اقلیت مذهبی توقیف وآتش زده شده‌است.

[10] [http://www.saudiinstitute.org/Reports/Religious_Freedom/rlg_en.htm saudiinstitute.org - de beste bron van informatie over saudi institute. Deze website is te koop!]

{{پیوند مرده}}

سیاست


از سال 1932 که سلطنت سعودی بنیان نهاده شد, این کشور پادشاهی مطلقه داشته‌است. در این کشور حزب سیاسی, پارلمان, و انتخابات وجود ندارد. دین از قدرتمندترین نهادهای جامعه‌است و نظام قضایی وابسته به دولت ونیروی انتظامی(شرطه) آن کشورموظف به اجرای قوانین امربه معروف ونهی از منکر است. خانواده سلطنتی خواستار سلطه کامل سیاسی بر عربستان بوده‌اند. هم اکنون نیز قدرت در عربستان سعودی در دو قطب کبارالعلما و پادشاه متمرکز است.
عربستان به لحاظ نوع کنترل سیستم اجرایی, یک سرزمین مستقل به شمار می‌آید. این کشور از 13 ایالت یا استان تشکیل شده که در راس هرکدام از آن‌ها, یکی از شاهزادگان سعودی حکومت می‌کند که از اختیارات تام برخوردار است.
در عربستان در رأس حکومت مرکزی, پادشاه قرار دارد که ریاست قوه مجریه به عنوان اصلی‌ترین قوه کشور, در اختیار اوست. میزان کنترل حکومت مرکزی بر تمامی سرزمین عربستان به دلیل حضور شاهزادگان سعودی در امیری استان‌ها, یکسان است.
در این کشور از فعالیت سیاسی مخالفان به شدت جلوگیری می‌شود. مطبوعات در این کشور به طور کامل زیرنظر دولت است و آنان در حقیقت, بازگو کننده خط فکری و سیاست حاکم بر کشور هستند و خط مشی دولت را تبلیغ می‌کنند.
در رأس نظام سیاسی, خاندان سلطنتی قرار دارد که جایگاه آن از سال 1932.م با به قدرت رسیدن (ملک فیصل) در نظام بین‌الملل برجسته شد. دیگر اعضای بلندپایه خاندان, پست‌های مهم حکومتی, از جمله وزارت و امیری مناطق, استان‌ها و شهرهای عمده را برعهده دارند.
نظام سیاسی بسته عربستان به شکلی طراحی شده‌است که ثبات را تضمین می‌کند.

[11] [http://www.ettelaat.com/new/index.aspfname=2010%5C06%5C06-22%5C14-55-11.htm&storytitle=%D3%C7%CE%CA%C7%D1%20%D3%ED%C7%D3%ED%20%DC%20%C7%CC%CA%E3%C7%DA%ED%20%DA%D1%C8%D3%CA%C7%E4%20%E6%20%C7%DE%E1%ED%CA%9D%E5%C7%ED%20%CF%ED%E4%ED ettelaat newspaper]حکومت


نوع حکومت در این کشور به صورت پادشاهی در دست خاندان آل سعود است. پادشاه باید برای اغلب تصمیم‌هایی که می‌گیرد تأیید علما و رهبران دینی کشور را کسب کند. پادشاه مسؤول حفظ و حراست مسجدالحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه (معروف به حرمین شریفین) است.
در عربستان سعودی زعما و مدرسان طراز اول دین اسلام, همواره نقش مهمی در کشور ایفا کرده‌اند و قدرت سیاسی نامحدودی دارند. علمای عربستان سعودی شامل دانشمندان دینی, قضات, وکلا, مدرسان, و پیش‌نمازان هستند.
در عربستان سعودی, شورای علمای اعظم قدرت عزل و نصب پادشاه را دارند. این گروه به صورت هفتگی با شاه ملاقات می‌کنند. در بسیاری از موارد حکومتی, شاه با علما مشورت می‌کند. اغلب علمای عربستان سعودی به خاندان بزرگ الشیخ تعلق دارند که از نوادگان محمد بن عبدالوهاب بنیانگذار فرقه وهابیت هستند. این علما, با خانواده سلطنتی پیوند نزدیکی دارند.

اقتصاد


اقتصاد عربستان, موفق و مبتنی بر نفت است. دولت بر فعالیت‌های عمده اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود 35 درصد محصولات عمده داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. تقریباً 4میلیون کارگر خارجی در اقتصاد عربستان, به خصوص در بخش نفت و خدمات, نقش مهمی ایفا می‌کنند. کاهش شدید قیمت نفت در سال 1998 ضربه شدیدی بر اقتصاد عربستان بود که سبب شد محصولات عمده داخلی به میزان 11 درصد کاهش یابد و کسری بودجه به 3/12 میلیارد دلار برسد. در سال 1999 به دلیل قیمت کم نفت, دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه اعل

لینک کمکی