پاورپوینت کشور سوريه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت کشور سوريه :


سوریه
سوریه یکی از کشورهای اسلامی و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال, عراق در شرق و جنوب شرقی, اردن در جنوب, فلسطین در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده است.

فهرست مندرجات

1 - موقعیت جغرافیایی و طبیعی
2 - وجه تسمیه شام و سوریه
3 - تاریخ سوریه
3.1 - پیش از اسلام
3.2 - پس از اسلام
3.3 - دوران معاصر
4 - مردم سوریه
5 - مذاهب و فرق مذهبی در سوریه
6 - پانویس
7 - منبع


موقعیت جغرافیایی و طبیعی


سوریه با کیلومتر مربع وسعت, هشتاد و هفتمین کشور جهان است که در جنوب غربی قاره آسیا, کنار دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال, عراق در شرق و جنوب شرقی, اردن در جنوب, فلسطین در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده است. آب و هوای آن در کناره‌ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه‌ای), و در سایر نقاط گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا, جبل شیخ با متر ارتفاع است. از رودهای مهم آن می‌توان به فرات, خابور, عاصی, عفرین, قوین و دجله اشاره داشت که رود فرات, با/ کیلومتر طولانی‌ترین آنها و حدود نیمی از آن در ترکیه و عراق جاری است. بندرهای مهم سوریه عبارت‌اند از لاذقیه, طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده‌اند.

وجه تسمیه شام و سوریه


سوریه کنونی در گذشته بخش عمده‌ای از شام بوده است. سرزمین شام, کشورهای کنونی سوریه, لبنان, فلسطین و اردن را در بر می‌گرفته است و در حقیقت (الشام و الشام) نامی بوده که جغرافی‌دانان عرب بر منطقه‌ای که از طرفی به دریای روم و بیابان ممتد از ایله تا فرات و از طرفی دیگر از فرات تا مرز روم محدود می‌شود نهاده‌اند؛ فضائل فراوانی در مورد شام ذکر کرده‌اند و بعضی از مورخان نیز احادیثی از پیامبر اسلام در مورد فضائل آن ارائه کرده‌اند که به نظر می‌رسد این احادیث را وابستگان و محدثان اموی ساخته‌اند تا به نحوی سرزمین شام را در مقابل شهر پیامبر اسلام یعنی مدینه النبی, مطرح نمایند؛ زیرا این سرزمین, مقر حکومتی بنی امیه بوده است.
نام کنونی سوریه را فرانسویان پس از فروپاشی عثمانی و مستعمره نمودن این کشور از روی تاریخ کهن این بخش از جهان و آشوریان باستانی بر این سرزمین نهادند.

تاریخ سوریه


سوریه کنونی که در گذشته همراه با کشورهای اردن, لبنان و فلسطین, بخشی از سرزمین شام محسوب می‌شد, سابقه‌ای بس دراز در تاریخ دارد که مورخان, این قدمت را به حدود پنج هزار سال پیش می‌رسانند. از آنجا که این سرزمین در طول مدت یاد شده, از فرهنگ و تمدن درخشانی برخوردار بوده, آثار و نشانه‌هایی از این تمدن بر جای مانده است. قبل از تسلط مسلمانان بر این کشور, اقوام مختلفی از جمله اقوام سامی, آموری, آرامی, مصری, آشوری, بابلی, یونانی, رومی و ایرانی که هر از چند گاهی این کشور را سکونت گاه خویش نموده و یا آن را در معرض تاخت و تاز قرار داده‌اند, نشانه‌هایی از تمدن خاص خویش را برای اعصار بعدی به یادگار گذاشته‌اند. با تصرف شام در سال سیزده یا شانزده هجری به وسیله سپاه اسلام, فرهنگ این دین جدید بر تمدن‌های چندین سده اقوام مذکور غلبه یافت. در قرن‌های پنجم و ششم هجری که مقارن با جنگ‌های صلیبی بود, حکام بسیار مقتدر و دینداری در این کشور بر اریکه سلطنت نشسته و پرچم جهاد علیه صلیبی‌ها و رومیان را برافراشتند. کسانی چون نورالدین محمود زنگی شهید, سلطان صلاح الدین ایوبی, ملک عادل ایوبی, ملک ظاهر بیبرس البندقداری, سیف الدوله حمدانی و... که نه تنها امور جنگی و نظامی را در راس اقدامات خود قرار داده و به ایجاد پایگاه‌های نظامی, ساخت قلعه‌ها, حفر خندق‌ها و... پرداختند که امروزه وجود صدها اثر تاریخی از آن دوران بیانگر این مدعاست. در قرون بعدی, ممالیک و سرانجام ترکان عثمانی پس از استیلا بر این سرزمین, سیاست پیشگامان خود را تداوم بخشیده و ضمن حفاظت و بازسازی آن آثار اسلامی, به احداث بناهای دیگری نیز پرداختند.

پیش از اسلام


شام و سوریه کنونی یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی آسیا محسوب می‌شود. در هزاره سوم قبل از میلاد قوم سامی آموری در این سرزمین ساکن و حکومتی در آن تشکیل دادند که تا سال قبل از میلاد دوام آورد.
در اواخر قرن یازدهم قبل از میلاد, قوم دیگری به نام آرامی در این کشور مستقر شدند. در سال میلادی, پس از تجزیه دولت روم شرقی و غربی, این کشور جزو قلمرو و شاهنشاهی روم شرقی (بیزانس) گردید. به تدریج استیلای بیزانس بر سوریه ضعیف شد تا اینکه در قرن اول هجری (هفتم میلادی), در زمان خلافت ابوبکر, خالد بن ولید, مامور تصرف آن گردید.

پس از اسلام


با ظهور اولین دولت اسلامی که در زمان پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم شکل گرفت, دوبار مرزهای امپراتوری روم در سرزمین شام موضوع درگیری‌های نظامی قرار گرفت. پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم در واپسین روزهای زندگی خود (سال یازدهم هجری), سپاهی به فرماندهی اسامه بن زید و تمامی بزرگان صحابه برای گسترش اسلام و پاسخ به مخالفت‌های کفار به سرزمین شام تدارک دیده و اعزام ساخت؛ اما درست در همان روزها رحلت نمود. بعدها خلیفه ابوبکر, اعزام آن سپاه را دنبال کرد.

دوران معاصر


سوریه در سال میلادی, با فتح مصر توسط ناپلئون بناپارت به اشغال فرانسه در آمد. با استقلال نسبی مصر, سوریه نیز دوباره به عثمانی واگذار گردید. آزار مسیحیان و سرکوب شورش‌های آنان در این شهر, راه مداخله بیش از پیش دولت‌های اروپایی را به این کشور باز کرد. سرانجام در سال میلادی, فرانسه به عنوان کمک به سلطان عثمانی در اداره سوریه, نیروهای نظامی خود را در بیروت (که آن زمان جزو سوریه بود), پیاده کرد. با ورود دولت عثمانی به جنگ جهانی اول در سال م, ملی گرایان عرب, زمینه را برای اجرای اهداف استقلال طلبانه خود مساعد دیده و شروع به فعالیت کردند. در همین زمان‌ها نیز زمینه برای ایجاد یک دولت یهودی در اسرائیل کنونی آغاز شده بود. در پایان جنگ جهانی اول و شکست عثمانی, امیر فیصل بن حسین (که بعدها پادشاه عراق شد), از سوی کنگره مردم سوریه به پادشاهی این کشور انتخاب گردید. در سال میلادی با حکومت وی, موقعیت و مرکزیت سیاسی دمشق تثبیت گردید. در سال, نیروهای فرانسه و متفقین, این کشور را به تصرف خود درآوردند و سوریه و لبنان با رای جامعه ملل, تحت قیمومیت فرانسه قرار گرفتند. در سال, لبنان از سوریه تجزیه و کشوری جداگانه شد. پس از مذاکرات طولانی در سالهای و, توافق‌هایی برای تاسیس سوریه خودمختار به عمل آمد. با سقوط فرانسه به دست آلمان در جنگ جهانی دوم, سوریه تحت قیمومیت دولت فرانسه آزاد یا ویشی در آمد. در سال م, نیروهای انگلیس و فرانسه آزاد, سوریه را اشغال کردند. در همین سال سوریه استقلال خود را اعلام کرد و ژنرال کاترو, فرمانده نیروهای فرانسه آزاد استقلال و سپس تاسیس جمهوری سوریه را در شانزدهم سپتامبر م اعلام کرد و شیخ تاج الدین حسنی, رئیس جمهور شد. با این وجود استقلال سوریه تا سال 1944, عملا محقق نشد.

لینک کمکی