پاورپوینت قوانين قضايي بني اسرائيل (قرآن)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت قوانين قضايي بني اسرائيل (قرآن) :


پاورپوینت قوانين قضايي بني اسرائيل (قرآن)
هر حکومتی برای قضاوت قوانینی داشته که طبق آن داوری می‌کرده, از جمله قوانین قضایی بنی اسرائیل, حبس سارق, به بردگی گرفتن سارق, قصاص, و جواز عفو قاتل و جانی بوده.

فهرست مندرجات

1 - قوانین قضاوت بنی اسرائیل
1.1 - حبس سارق
1.2 - بردگی سارق
1.2.1 - سنت یعقوب
1.3 - قصاص
1.3.1 - تشریع حکم قصاص
1.4 - عفو قاتل
1.4.1 - قصاص و گذشت
2 - پانویس
3 - منبع


قوانین قضاوت بنی اسرائیلحبس سارق


حبس و زندانی کردن سارق, از قوانین کیفری بنی اسرائیل در دوران یوسف علیه‌السّلام بود.
قالوا جزؤه من وجد فی رحله فهو جزؤه کذلک نجزی الظـلمین. (گفتند: (هر کس (آن پیمانه) در بار او پیدا شود, خودش کیفر آن خواهد بود (و بخاطر این کار, برده شما خواهد شد) ما این گونه ستمگران را کیفر می‌ دهیم!) (از امام صادق علیه‌السّلام درباره جمله (جزاؤه من وجد فی رحله فهو جزاؤه) روایت شده است: مقصود آنان, سنت جاری بین آنان بوده که او را حبس کنند....)

[1] عیاشی, محمد بن مسعود, تفسیر العیاشی, ج2, ص183.

[2] یوسف/سوره12, آیه75.بردگی سارق


به بردگی گرفتن سارق, از قوانین کیفری بنی اسرائیل در دوران یوسف علیه‌السّلام بود.
قالوا جزؤه من وجد فی رحله فهو جزؤه کذلک نجزی الظـلمین. (گفتند: (هر کس (آن پیمانه) در بار او پیدا شود, خودش کیفر آن خواهد بود (و بخاطر این کار, برده شما خواهد شد) ما این گونه ستمگران را کیفر می‌ دهیم!) (از امام صادق علیه‌السّلام روایت شده است: (قانون در حکومت بنی اسرائیل چنین بود که اگر کسی سرقت می‌کرد در مقابل آن به بردگی گرفته می‌شد.)

[3] صدوق, محمد بن علی, عیون اخبارالرضا علیه‌السلام, ج1, ص83.

[4] یوسف/سوره12, آیه75.سنت یعقوب


کیفر سارق و یا کیفر دزدی, خود سارق است, به این معنا که اگر کسی مالی را بدزدد خود دزد برده صاحب مال می‌ شود, و از جمله" ما ستمگران را اینچنین کیفر می‌ دهیم" برمی آید که حکم این مساله در سنت یعقوب علیه‌السّلام چنین بوده.

[5] طباطبایی, محمدحسین, المیزان فی تفسیر القرآنف ترجمه موسوی همدانی, ج11, ص307.قصاص


قصاص, از احکام الهی در آیین بنی اسرائیل بود.
من اجل ذلک کتبنا علی بنی اسر یل انه من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا... (به همین جهت, بر بنی اسرائیل مقرر داشتیم که هر کس, انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد, چنان است که گویی همه انسانها را کشته و هر کس, انسانی را از مرگ رهایی بخشد, چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است. و رسولان ما, دلایل روشن برای بنی اسرائیل آوردند, اما بسیاری از آنها, پس از آن در روی زمین, تعدی و اسراف کردند.)

[6] مائده/سوره5, آیه32.


وکتبنا علیهم فیهآ ان النفس بالنفس والعین بالعین والانف بالانف والاذن بالاذن والسن بالسن والجروح قصاص... (و بر آنها (بنی اسرائیل) در آن (تورات), مقرر داشتیم که جان در مقابل جان, و چشم در مقابل چشم, و بینی در برابر بینی, و گوش در مقابل گوش, و

لینک کمکی