پاورپوینت قلعه اخيضر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت قلعه اخيضر :


پاورپوینت قلعه اخيضر
قلعه یا قصر اخَیضَر, کاخی عظیم و باشکوه و از آثار تاریخی مهم استان کربلا, به شمار می‌آید که در چهل کیلومتری جنوب غربی شهر کربلا واقع شده است. درباره قدمت آن بین باستان‌شناسان اختلاف است. این بنا در گذر زمان ویران کشته و میان تلی از خاک و ویرانه‌ها, فرو رفته بود که توسط اداره آثار عراق, از دل خاک بیرون آورده و بازسازی شده است.

فهرست مندرجات

1 - موقعیت جغرافیایی
2 - قدمت
3 - ویرانی و بازسازی
4 - توصیف بنا
5 - پانویس
6 - منبع


موقعیت جغرافیایی


قلعه یا قصر اخَیضَر, از آثار تاریخی مهم استان کربلا, به شمار می‌آید که در دلِ صحرا, در چهل کیلومتری جنوب غربی کربلا و هفده کیلومتری شهر عین‌التمر, واقع است.

قدمت


پاورپوینت قلعه اخيضر, در واقع کاخ عظیم و باشکوهی است که باستان‌شناسان درباره زمان ساخت آن, اختلاف‌نظر دارند. برخی قدمت آن را از اواخر قرن اول و اوایل قرن دوم هجری, یعنی از دوره اموی, تخمین زده‌اند.
باستان‌شناسان دیگری نیز قدمت آن را از نیمه دوم قرن دوم, یعنی اوایل دوره عباسی, دانسته‌اند.
به عقیده کرزول, باستان‌شناس بزرگ, این بنا به دست عیسی بن موسی, پسرعموی منصور عباسی, ساخته شده است. الویس موسیل نیز معتقد است که این کاخ, به دست قرامطه در سال 277 ه. ق, ساخته شده است که البته نمی‌تواند این نظریه, درست باشد, زیرا شواهد نشان می‌دهد که قدمت بنا, بیشتر از تاریخ بیان شده است.

[1] هئیه الموسوعه العربیه, الموسوعه العربیه, ج1, ص567.ویرانی و بازسازی


پاورپوینت قلعه اخيضر, به مرور زمان, میان تلی از خاک و ویرانه‌ها, فرو رفت. در فاصله سال‌های‌ 1934 تا 1938 م, اداره آثار عراق, کار شناسایی و از دل خاک بیرون آوردن قلعه و بخش‌های مختلف آن را انجام داد و در سال‌های 1960, 1974 و 1981 م نیز بخش‌های مختلف آن بازسازی گردید.

[2] مسعود الخوند, الموسوعه التاریخیه الجغرافیه, ج12, ص218.توصیف بنا


ساختمان کاخ اخیضر, به‌طور عمده, با گچ و سنگ کلسیت, و گنبدها و سقف اتاق‌های آن از آجر ساخته شده است. حصار عظیمی به شکل مربع و به طول هر ضلع 170 متر, گرداگرد بنا را فراگرفته است. ارتفاع حصار, 21 متر و عرض آن, چهار متر است که در چهار گوشه آن, برج‌های دفاعی دایره‌ای, به قطر 10/ 5 متر وجود دارد. در هر یک از اضلاع چهارگانه بنا نیز ده برج نیم‌دایره به قطر 10/ 3 متر, ساخته شده است. میان هرضلع, دروازه‌ای وجود دارد که راهرویی

لینک کمکی