پاورپوینت قطعنامه 598

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت قطعنامه 598 :


پاورپوینت قطعنامه 598
شورای امنیت از 31 شهریور 1359 که عراق به ایران تجاوز نمود تا پایان سال 1369 مجموعا 14 قطعنامه و 15 بیانیه صادر نمود

[1] پارسا دوست منوچهر, نقش سازمان ملل در جنگ عراق و ایران, تهران, شرکت سهامی انتشار, بهار 1371, ص669.

که پاورپوینت قطعنامه 598 به عنوان هشتمین قطعنامه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فهرست مندرجات

1 - ویژگی‌های قطعنامه
2 - مواضع دو کشور
2.1 - ایران
2.2 - عراق
3 - اقدامات بین المللی
4 - پذیرش قطعنامه
4.1 - دلائل پذیرش ایران
5 - پانویس
6 - منبع


ویژگی‌های قطعنامه


· اولین نکته قابل ذکر درباره قطعنامه, لحن آمرانه و قاطع قطعنامه آن می‌باشد که آن را از قطعنامه‌های قبلی که عموما جنبه توصیه‌ای داشتند متمایز می‌سازد.
· نکته دوم این است که شورای امنیت برای اولین بار و پس از آنکه قریب هفت سال از جنگ می‌گذشت, تشخیص داد که در جنگ عراق و ایران نقض صلح وجود دارد و به همین جهت صریحا اعلام داشت که بر طبق مواد 39 و 41 منشور ملل متحد عمل می‌کند.
· شورا در بند 6 برای اولین بار نظر ایران را قبول کرد و از دبیرکل خواست, هیئت بی طرفی را با مشورت ایران و عراق برای تحقیق درباره مسئولیت درگیری تعیین کند.
· بند 7 قطعنامه نیز در جهت تامین نظر ایران برای دریافت خسارات جنگ است.
· قطعنامه مذکور تنها قطعنامه‌ای است که در طول هشت سال جنگ, پنج عضو دائمی شورای امنیت ماهها تشکیل جلسه دادند تا درباره تهیه متن پیش نویس آن توافق کنند.

مواضع دو کشور


مواضع دو کشور درگیر در ارتباط با قطعنامه به شرح ذیل می‌باشد:

ایران


ایران در قبال پاورپوینت قطعنامه 598 در وهله اول با غیر عادلانه خواندن آن و خطاب قرار دادن شورای امینت به عدول از وظیفه اصلی خویش, یعنی حفظ صلح و امنیت جهانی,

[2] روزنامه کیهان, 30 تیر 1366, بیانیه وزارت امورخارجه درخصوص قطعنامه.

موضعی مبهم و غیر شفاف گرفت که نه آن را رد می‌کرد و نه تایید. ایران معتقد بود که آتش بس باید پس از اعلام متجاوز بودن عراق برقرار شود. در این ارتباط می‌توان به سخنان رئیس وقت مجلس شواری اسلامی یعنی هاشمی رفسنجانی اشاره کرد که در این باره می‌گوید:
(... جمهوری اسلامی ایران, پاورپوینت قطعنامه 598 را به طور کلی رد نکرده است, چون در آن جای بحث می‌بیند. توقع دیگران این است که ما قطعنامه را کلا رد کنیم یا بپذیریم. نکته منفی آن این است که می‌گوید به محض شروع مذاکره و پیش از شناسایی متجاوز و محاکمه آن, آتش بس اعلام شود و ما این بند را قبول نداریم... ما می‌گوییم اول متجاوز معرفی شود و بعد راه برای حل مسائل جدی هموار خواهد شد...)

[3] روزنامه کیهان, 21 شهریور 1366.عراق


در 22 ژوئیه 1987 به دستور رئیس جمهوری عراق, اجلاس مشترک فرماندهی تشکیل شد که طی آن قطعنامه مورد پذیرش و استقبال قرار گرفت و آمادگی عراق برای همکاری با دبیرکل و شورای امنیت در جهت اجرای آن و نیل به حل جامع, عادلانه, پایدار و شرافتنمندانه منازعه اعلام گردید و در این جلسه قرار شد مواضع مذکور توسط وزیر خارجه عراق به دبیرکل و شورای امنیت اعلام گردد

[4] INA (Iraq news Agency) ,22july 1987 (From Baghdad) No 2.

که سخنگوی دولت عراق نیز در این خصوص اینگونه اظهار می‌داشت که:
(عراق آماده است قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که در آن دستور آتش بس فوری داده شده است, بپذیرد, مشروط به اینکه ایران نیز اقدام مشابهی انجام دهد. تعهد عراق نسبت به این قطعنامه به پذیرش صریح و بدون قید و شرط آن توسط ایران بستگی دارد.)

[5] روزنامه اطلاعات, 1 مرداد 1366.اقدامات بین المللی


پس از صدور قطعنامه و اعلام موضع (نه رد و نه قبول) از سوی ایران, فشارهای بین المللی برای قبولاندن قطعنامه شدت گرفت, از جمله این فشارها, تهدیدهای مستقیم و غیرمستقیمی بود که علیه ایران به عنوان طرفی که از پذیرش کامل قطعنامه خودداری کرده است به عمل می‌آمد. به عنوان مثال:
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اینگونه به خبرنگاران اعلام می‌کرد که:
(ایران تا روز جمعه فرصت دارد تا پاسخ قطعی به شورای امنیت بدهد... اگر جواب منفی

لینک کمکی