مفاهیم بنیادی فضا و زمان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مفاهیم بنیادی فضا و زمان :

مفاهیم بنیادی فضا و زمان
  مقدمه    1
سیر تحول تاریخی مفهوم فضا    4
 درباره ی زمان    13
پیش درآمد    13
زمان فیزیکی    15
مفهوم فیزیکی زمان دو مشکل اساسی دارد    20
زمانِ زیست شناختی    26
زمان واکنش یا RT    34
افق همزمانی    35
پیوستگی زمان, و تداوم رخدادها    36
نظریه نسبیت) اینشتین    51
تاریخ, شکل گرفتن عقلیت در طول زمان است.    53
منابع:    56
مقدمه 
بررسی و شناخت پدیده های فیزیکی و روابط بین آنها بدون توجه به مفاهیم و درک شهودی از فضا و زمان جندان مانوس به نظر نمی رسد. مفهوم و درک فضا و زمان نیز مانند سایر کمیت های فیزیکی روندی پویا دارد و در طول تاریخ دستخوش تغییرات زایدی شده است. بویژه بعد از نسبیت مفاهیم فضا و زمان و درک بشر از آنها دچار تغییر زیادی شده است. البته در اینجا نمی خواهیم مسئله ی فضا-زمان را مورد بررسی قرار دهیم, تنها هدفمان از ارائه ی این فصل این است که زمینه ی آشنایی با نگرش فلسفی و علمی نسبت به فضا و زمان فراهم گردد تا بعد ازبیان نسبیت فضا-زمان مورد بررسی قرار گیرد. همجنین این مطالب قبل از قوانین نیوتن آورده شده است تا زمینه ی مطرح شدن دیدگاه منطقی نیوتن نسبت به فضا و زمان مطلق فراهم گردد. 
 
1- فضا چیست؟ 
فضا (Space) واژه‌ای است که در زمینه‌های متعدد و رشته‌های گوناگون از قبیل فلسفه, جامعه‌شناسی, معماری و شهرسازی بطور وسیع استفاده می‌شود. لیکن تکثّر کاربرد واژه فضا به معنی برداشت یکسان از این مفهوم در تمام زمینه‌های فوق نیست, بلکه تعریف فضا از دیدگاه‌های مختلف قابل بررسی است. مطالعات نشان می‌دهد با وجود درک مشترکی که به نظر می‌رسد از این واژه وجود دارد, تقریباً توافق مطلقی در مورد تعریف فضا در مباحث علمی به چشم نمی‌خورد و این واژه از تعدد معنایی نسبتاً بالایی برخوردار است و تعریف مشخص و جامعی وجود ندارد که دربرگیرنده تمامی جنبه‌های این مفهوم باشد. از این رو در این یادداشت به ذکر برخی کلیات در مورد مفهوم فضا بسنده می کنیم ‎. 
فضا یک مقوله بسیار عام است. فضا تمام جهان هستی را پر می‌کند و ما را در تمام طول زندگی احاطه کرده‌ است. فضا به محیط زیست اطراف ما احساس راحتی و امنیت می‌بخشد که اهمیت آن در یک زندگی لذت بخش ‎از نور آفتاب و محلی برای آرامش کمتر نیست. 
هرکاری که انسان انجام می‌دهد, دارای یک جنبه فضایی نیز است, به عبارتی هر عملی که انجام می‌شود, احتیاج به فضا دارد. دلبستگی بشر به فضا از ریشه‌های عمیقی برخوردار است. این دلبستگی از نیاز انسان به ایجاد ارتباط با سایر انسانها که از طریق زبان ‎های گوناگون صورت می‌پذیرد, سرچشمه می‌گیرد. همچنین بشر خود را با استفاده از فیزیولوژی و تکنولوژی, با اشیا فیزیکی وفق می‌دهد و از این طریق یک رابطه و تعادل پویا بین انسان و محیط (اشیا ), علاوه بر ارتباط میان انسانها, بوجود می‌آید. این اشیا بر‌ اساس یک سری روابط خاص به درونی و بیرونی, دور و نزدیک, منفرد و متحد, پیوسته و گسسته تقسیم شده‌اند. برای اینکه بشر بتواند به تصورات و ذهنیات خود عینیت بخشد, بایستی که این روابط را درک کند و آنها را در قالب یک مفهوم فضایی هماهنگ نماید. لذا فضا بیانگر نوع ویژه‌‌ای از ایجاد ارتباط نیست, بلکه صورتی است جامع و دربرگیرنده هر نوع ایجاد ارتباط, چه میان انسانها و چه میان انسان و محیط. 
فضا ماهیتی جیوه مانند دارد که چون نهری سیال, تسخیر و تعریف آن را مشکل می‌نماید. اگر قفس آن به اندازه کافی محکم نباشد, براحتی به بیرون رسوخ می‎ کند و ناپدید می‌شود. فضا می‌تواند چنان نازک و وسیع به نظر آید که احساس وجود بعد از بین برود (برای مثال در دشتهای وسیع, فضا کاملاً بدون بعد به نظر می‌رسد) و یا چنان مملو از وجود سه بعدی باشد که به هر چیزی در حیطه خود مفهومی خاص بخشد. 
با اینکه تعریف دقیق و مشخص فضا دشوار و حتی ناممکن است, ولی فضا قابل اندازه‌گیری است. مثلاً می‌گوییم هنوز فضای کافی موجود است یا این فضا پر است. نزدیکترین تعریف این است که فضا را خلائی در نظر بگیریم که می‌تواند شی را در خود جای دهد و یا از چیزی آکنده شود. 
نکته دیگری که در مورد تعریف فضا باید خاطرنشان کرد, این است که همواره بر اساس یک نسبت که چیزی از پیش تعیین شده و ثابت نیست, ارتباطی میان ناظر و فضا وجود دارد. بطوری‌که موقعیت مکانی شخص, فضا را تعریف می‌کند و فضا بنا به نقطه دید وی به صورت‌های مختلف قابل ادراک می‌باشد. 
 
سیر تحول تاریخی مفهوم فضا 
فضا مفهومی است که از دیرباز توسط بسیاری از اندیشمندان مورد توجه قرار گرفته و در دوره. 
‎های مختلف تاریخی بر اساس رویکردهای اجتماعی و فرهنگی رایج, به شیوه ‎های گوناگون تعریف شده است. 
مصری‌ها و هندی‌ها با اینکه نظرات متفاوتی در مورد فضا داشتند اما در این اعتقاد اشتراک داشتند که هیچ مرز مشخصی بین فضای درونی تصور (واقعیت ذهنی) با فضای برونی (واقعیت عینی) وجود ندارد. در واقع فضای درونی و ذهنی رویاها, اساطیر و افسانه‌ها با دنیای واقعی روزمره ترکیب شده بود. آنچه بیش از هر چیز در فضای اساطیری توجه را به خود معطوف می‌کند, جنبه ساختی و نظام یافته فضاست, ولی این فضای نظام یافته مربوط به نوعی صورت اساطیری است که برخاسته از تخیل آفریننده‌ می‌باشد. 
در زبان یونانیان باستان, واژه‌ای برای فضا وجود نداشت. آنها بجای فضا از لفظ مابین استفاده می‌کردند. فیلسوفان یونان فضا را شی بازتاب می‌خواندند. پارمیندز (Parmenides) وقتی که دریافت, فضای به این صورت را نمی‌توان تصور کرد, آن را بدین دلیل که وجود خارجی ندارد, به عنوان حالتی ناپایدار معرفی کرد. لوسیپوس (Leucippos) نیز فضا را اگرچه از نظر جسمانی وجود خارجی ندارد, لیکن حقیقی تلقی نمود. 
 


لینک کمکی