نمای ساختمان؛ اهداف و كاركردها، بایدها و نبایدها نما، زبان گویای بنا

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن نمای ساختمان؛ اهداف و کارکردها, بایدها و نبایدها نما, زبان گویای بنا :

 
 
 
 
 
      نمای ساختمان؛ اهداف و کارکردها, بایدها و نبایدها نما, زبان گویای بنا
 
از زمانی که زیبایی ظاهری و آرامش, آسایش, ایمنی و صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساختمان ها مد نظر قرار گرفت, ایجاد نماهایی با مصالح و شیوه های اجرایی متفاوت و متنوع به صورتی جدی تر در دستور کار مالکان و سازندگان لحاظ شده است؛ البته از این نظر ایرانیان دارای سابقه ای طولانی و دیرینه در امر نماسازی برای ساختمان ها هستند و در طول تاریخ از گچ بری و آهک بری گرفته تا انواع کاشی و آجر و... برای نماسازی استفاده کرده اند. نتیجه و حاصل کار هنرمندانه و در عین حال فنی و اصولی معماران و بناها و سازندگان ایرانی را می توان در بناهای تاریخی مثل مساجد جامع بسیاری از شهرها از جمله شیراز, تبریز, اصفهان و بسیاری از عمارت ها, بقعه ها و مقبره ها و بسیاری دیگر از بناهای قدیمی  و تاریخی در جای جای کشور, به عینه مشاهده کرد. 
دانستن اینکه مقوله نما برای ساختمان ها چه هدف یا اهدافی را دنبال می کند و چه عواملی در نوع و شیوه اجرایی این بخش از ساختمان موثرند, لازم و ضروری است, اما نکته ای که در اینجا و قبل از پرداختن به بحث اهداف و انواع نماها باید به آن اشاره شود این است که هر نوع نمایی با هر نوع مصالح ساختمانی و با هر هزینه ای که ساخته شود, باید به طور کاملا صحیح و اصولی نگهداری شده و در صورت آسیب دیدگی نما, برای اجتناب از صدمات جدی تر و در نهایت تخریب کلی نما و ساختمان و نیز به منظور حفظ و احیای منظره و جلوه ساختمان, باید قسمت های آسیب دیده کاملا مرمت و تعمیر شوند.
دلایل واهداف اصلی نماسازی
 
زیبا و دلپذیرشدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما و منظره (View) مناسب و قابل قبول شهر یا محلی که ساختمان در آن واقع شده است.
ـ کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال, چراکه نما در ساختمان نقش یک عایق حرارتی و برودتی را بازی می کند که هم از هدرروی انرژی تولیدی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ممانعت می کند و هم می تواند بر حسب جنس, رنگ و میزان سطحی که دارد, باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان خصوصا در مناطق گرمسیری شود و عکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمان ها درمناطق سردسیری ایفا کند. 
ـ نمای ساختمان به عنوان عایق صوتی ایده آل و مناسب: کاملا واضح و روشن است که نمای ساختمان نقش بسیار مهمی  در کاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی ساختمان های اداری و مسکونی و...دارد که این مسئله در ابر شهرهای با آلودگی های بالای صوتی بیشتر نمود پیدا می کند. در ساخت و سازهای عصر حاضر, این عایق کاری صوتی با استفاده از نماهای شیشه ای و با به کارگیری شیشه های چند لایه که مابین آنها با گازهایی مثل آرگون پرشده یا خلأ است, به نتایج بهتری (هم بهره گیری از نور بیرون برای تامین روشنایی داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صداهای ناهنجار به داخل) به بازده بالاتری رسیده است. نماهای با جنس سنگ, بتن و آجر نیز عایق های خوبی از نظر صوتی هستند.ـ کمک به افزایش دوام و پایداری ساختمان ها در برابر شرایط نامساعد جوی و محیطی (زلزله, باد, باران اسیدی و رطوبت های خورنده, یخبندان, گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ, پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورای بنفش, گرد و خاک ها و دوده های حاوی مواد شیمیایی) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان.
مصالح در نماسازی
نماسازی شیشه ای؛ استفاده از شیشه دارای قدمتی در حدود 6500 سال است. اولین بار در حدود 3500 سال پیش مصریان از شیشه برای ساخت ظروف استفاده کردند. بر اساس شواهد تاریخی, در قرن ششم میلادی برای نخستین بار در کلیسایی در قسطنطنیه از شیشه به عنوان یک مصالح ساختمانی استفاده شد. قصر کریستال لندن اولین ساختمان شیشه ای بود که در


لینک کمکی